Aké druhy uhlia sa ťažia na Slovensku a kde sa nachádzajú?
Slovensko sa nachádza v prechodnom období‚ keď sa postupne vyrovnáva s ukončením ťažby hnedého uhlia‚ ktorá sa v stredu 20. decembra 2023 definitívne skončila v bani Nováky. Táto udalosť predstavuje koniec 114-ročnej tradície ťažby uhlia na Slovensku.
Prečo sa ťažba uhlia na Slovensku končí?
Existuje niekoľko hlavných dôvodov‚ prečo sa ťažba uhlia na Slovensku skončila.
- Ekologické dôvody⁚ Ťažba a spaľovanie uhlia má negatívny vplyv na životné prostredie‚ najmä v oblasti emisií skleníkových plynov‚ ktoré prispievajú k globálnemu otepľovaniu.
- Ekonomické dôvody⁚ Ťažba uhlia na Slovensku už nie je ekonomicky rentabilná. Štát už ťažbu uhlia od roku 2023 nedotuje‚ a to z dôvodu prechodu na ekologickejšie a efektívnejšie zdroje energie.
- Politické dôvody⁚ Slovensko sa zaviazalo k energetickej transformácii a zníženiu závislosti od fosílnych palív.
Typy uhlia ťažobného na Slovensku
Na Slovensku sa ťaží hlavne hnedé uhlie‚ ktoré sa nachádza v ložiskách v Handlovej a Novákoch. Čierne uhlie sa na Slovensku ťažilo len v minulosti.
Hnedé uhlie
Hnedé uhlie je mäkké‚ hnedé uhlie s nízkym obsahom uhlíka a vysokým obsahom vody. Je to najmenej kvalitné uhlie‚ ale je ľahko dostupné a ľahko sa spaľuje.
Čierne uhlie
Čierne uhlie je tvrdé‚ čierne uhlie s vysokým obsahom uhlíka a nízkym obsahom vody. Je to najkvalitnejšie uhlie a používa sa na výrobu elektriny a tepla. Na Slovensku sa čierne uhlie ťažilo v minulosti‚ ale v súčasnosti sa už neťaží.
Ťažba uhlia v minulosti
Ťažba uhlia bola kedysi dôležitou súčasťou slovenského hospodárstva. Uhlie sa používalo na výrobu elektriny‚ tepla a na pohon priemyselných zariadení. Ťažba uhlia priniesla zamestnanie a rozvoj mnohých regiónov‚ najmä na hornej Nitre.
Budúcnosť bez uhlia
Ukončenie ťažby uhlia predstavuje výzvu pre Slovensko. Je dôležité‚ aby sa našli nové zdroje energie‚ ktoré by nahradili uhlie a zároveň by boli ekologickejšie a udržateľné. Zavedenie obnoviteľných zdrojov energie‚ ako sú slnečná a veterná energia‚ by mohlo byť riešením.
Ako sa prejaví koniec ťažby uhlia na obyvateľoch?
Koniec ťažby uhlia bude mať vplyv na zamestnancov baní a elektrární‚ ako aj na regióny‚ kde sa ťažba uhlia nachádzala.
- Strata pracovných miest⁚ Ukončenie ťažby uhlia znamená stratu pracovných miest v baniach a elektrárňach.
- Ekonomický dopad⁚ Regióny‚ kde sa ťažba uhlia nachádzala‚ budú musieť nájsť nové zdroje príjmov a zamestnania.
- Zmeny v energetike⁚ Slovensko bude musieť prejsť na iné zdroje energie‚ čo môže viesť k zmene v cenách energií a v energetickom mixe.
Je koniec ťažby uhlia na Slovensku definitívny?
Koniec ťažby uhlia na Slovensku je v súčasnosti definitívny. Vzhľadom na ekologické a ekonomické dôvody nie je pravdepodobné‚ že by sa ťažba uhlia na Slovensku v blízkej budúcnosti obnovila.
Záver
Ukončenie ťažby uhlia na Slovensku predstavuje koniec jednej epochy. Je to príležitosť pre Slovensko‚ aby sa zameralo na rozvoj udržateľných zdrojov energie a aby prešlo na ekologickejšiu a efektívnejšiu energetickú budúcnosť.
Tagy: #UhlieSúvisiace články:
- Živočíšne uhlie pre dvojročné dieťa: Kedy a ako ho použiť
- Hnedé vs. čierne uhlie na vykurovanie: Ktoré je lepšie?
- Drevené uhlie na kvety: pre zdravý rast a bohatú kvitnutie
- Podlahové kúrenie v mojom priestore: Tipy na inštaláciu a výhody
- Plynový bojler Juky: Nastavenie a optimalizácia pre maximálny výkon