Aké uhlie sa ťaží v Handlovej? Zistite viac o ťažbe uhlia

Handlová, mesto v srdci Hornonitrianskeho regiónu, je neodmysliteľne spätá s ťažbou hnedého uhlia. Jeho história siaha až do 18. storočia, kedy sa prvýkrát zaznamenalo použitie uhlia v tejto oblasti. Oficiálne sa však ťažba uhlia v Handlovej začala v roku 1909, kedy sa v bani začala hlbinná ťažba hnedého uhlia. Táto ťažba pokračovala až do roku 2021, kedy sa Baňa Handlová stala súčasťou histórie. V Handlovej sa ťažil hnedý uhlie, známy aj ako lignit, ktorý sa vyznačoval vysokou kvalitou a širokým využitím v energetickom a priemyselnom sektore. Ťažba uhlia v Handlovej mala významný vplyv na rozvoj mesta a regiónu. Vznikli nové sídla, rozvinul sa priemysel a bola vybudovaná dopravná a elektroprenosová infraštruktúra. Ťažba uhlia však priniesla aj negatívne dopady na životné prostredie a zdravie obyvateľstva.

História ťažby uhlia v Handlovej

Počiatky ťažby uhlia v Handlovej siahajú do 18. storočia, kedy sa prvýkrát zaznamenalo použitie uhlia v tejto oblasti. Počiatočné pokusy o ťažbu boli skromné, ale s rozvojom priemyslu a železničnej dopravy v 19. storočí sa záujem o uhlie zvýšil. V roku 1906 vznikla Baňa Handlová a v roku 1909 sa v nej začala hlbinná ťažba hnedého uhlia. Ťažba uhlia v Handlovej pokračovala počas 20. storočia a dosiahla svoj vrchol v 50. a 60. rokoch. V tom čase pracovalo v bani tisíce zamestnancov a Handlová sa stala významným centrom ťažobného priemyslu na Slovensku. Baňa Handlová patrila k najväčším ťažobným závodom na Slovensku a jej uhlie sa používalo v energetickom a priemyselnom sektore.

Význam ťažby uhlia pre Handlovú a región

Ťažba uhlia v Handlovej mala významný vplyv na rozvoj mesta a regiónu. Vznikli nové sídla, rozvinul sa priemysel a bola vybudovaná dopravná a elektroprenosová infraštruktúra. Ťažba uhlia viedla k rozvoju energetického sektora a umožnila zásobovať elektrárňou nielen Handlovú, ale aj Prievidzu a Stredoslovenské elektrárne. Ťažba uhlia sa stala základom miestnej ekonomiky a poskytovala zamestnanie pre tisíce ľudí. Handlová sa stala symbolom ťažobného priemyslu a jej história je úzko spätá s ťažbou uhlia.

Dopady ťažby uhlia na životné prostredie a zdravie obyvateľstva

Ťažba uhlia však priniesla aj negatívne dopady na životné prostredie a zdravie obyvateľstva. Ťažobná činnosť znečisťovala ovzdušie, vodu a pôdu. Vplyv ťažby uhlia na životné prostredie sa prejavil znečistením ovzdušia prachom a škodlivými látkami, znečistením vodných zdrojov banskými vodami a znečistením pôdy odpadovými produktmi ťažby. Ťažba uhlia tiež viedla k zmenám v reliéfe a zníženiu biodiverzity v okolí bane. Zdravie obyvateľov bolo ohrozené znečistením ovzdušia a vodou, čo mohlo viesť k vzniku respiračných ochorení a iných zdravotných problémov. Vplyv ťažby uhlia na zdravie obyvateľstva sa prejavil aj v zvýšenej miere úrazov a chorôb súvisiacich s prácou v bani.

Druhy uhlia ťaženého v Handlovej

V Handlovej sa ťažil hnedý uhlie, známy aj ako lignit. Hnedé uhlie je druh uhlia s nižšou tepelnou hodnotou a obsahom uhlíka, ako čierne uhlie. Je typické svojou hnedou farbou a drobivou štruktúrou. Hnedé uhlie sa používa v energetickom sektore na výrobu tepla a elektrickej energie. Je tiež surovinou pre výrobu brikiet, koksu a iných produktov. V Handlovej sa ťažil kvalitný hnedý uhlie, ktorý sa vyznačoval vysokou tepelnou hodnotou a nízkym obsahom popola.

Využitie hnedého uhlia z Handlovej

Hnedé uhlie z Handlovej sa používalo v energetickom sektore na výrobu tepla a elektrickej energie. Uhlie sa spalovalo v tepelných elektrárňach, ktoré zásobovali energiou Handlovú, Prievidzu a ďalšie oblasti. Hnedé uhlie z Handlovej sa tiež používalo v priemyselnom sektore ako surovina pre výrobu brikiet, koksu a iných produktov. Ťažba uhlia v Handlovej mala významný vplyv na rozvoj energetického a priemyselného sektora na Slovensku.

Budúcnosť ťažby uhlia v Handlovej

V súčasnosti sa v Handlovej už neťaží uhlie. Baňa Handlová bola definitívne zatvorená v roku 2021. Zatvorenie bane je súčasťou prechodu na udržateľnejšie formy energie a zníženia závislosti od fosílnych palív. Ťažba uhlia má negatívny vplyv na životné prostredie a zdravie obyvateľstva a jej ukončenie je krokom k čistejšiemu a zdravšiemu svetu. Zatvorenie bane Handlová predstavuje koniec éry ťažby uhlia v Handlovej, ale zároveň otvára nové možnosti pre rozvoj mesta a regiónu.

Reštrukturalizácia a revitalizácia po ukončení ťažby uhlia

Po ukončení ťažby uhlia v Handlovej sa mesto zameriava na reštrukturalizáciu a revitalizáciu bývalého banského areálu. Banský areál sa premení na priemyselnú zónu, ktorá poskytne nové možnosti pre rozvoj podnikania a vytvorenie nových pracovných miest. Ťažba uhlia mala významný vplyv na mesto Handlová, ale jej ukončenie otvára nové možnosti pre jeho rozvoj. Reštrukturalizácia a revitalizácia bývalého banského areálu umožní Handlovej vytvoriť si novú identitu a začleniť sa do modernej a udržateľnej spoločnosti.

Ťažba uhlia v Handlovej bola súčasťou histórie mesta a regiónu. Ukončenie ťažby uhlia je súčasťou prechodu na udržateľnejšie formy energie a zníženia závislosti od fosílnych palív. Reštrukturalizácia a revitalizácia bývalého banského areálu otvára nové možnosti pre rozvoj mesta a regiónu. Handlová má teraz šancu vytvoriť si novú identitu a začleniť sa do modernej a udržateľnej spoločnosti.

Tagy: #Uhlie

Súvisiace články:

Galéria

Naše poslanie

Spoločnosť Palivá HK sa od svojho založenia sústredí na maximálnu spokojnosťsvojich zákazníkov, a to zabezpečením najkvalitnejšieho paliva za najlepšie ceny v regióne.

  • •Najkvalitnešie palivá
  • •Najlepšie ceny
  • •Expresný rozvoz tovaru k zákazníkom

Kontaktujte nás

Našu prevádzku nájdete:

Adresa: Popradská 23, 064 01 Stará Ľubovňa
Telefón 052/43 235 90
Mobil: +421 905 839 230
E-mail: [email protected]