Čierne uhlie na Slovensku: História, ťažba a perspektívy
Slovensko, krajina s bohatou históriou ťažby hnedého uhlia, sa v súčasnosti nachádza v zaujímavej situácii, keď sa definitívne ukončuje ťažba hnedého uhlia a čierne uhlie sa na území krajiny vôbec nevyskytuje.
História ťažby uhlia na Slovensku
Ťažba uhlia na Slovensku má dlhú tradíciu, siahajúcu do 19. storočia; Prvé známe prieskumy uhoľného ložiska v Handlovej a prvá ťažba uhlia na Slovensku po roku 1837 v Badíne boli kľúčovými momentmi v rozvoji baníctva.
Vplyvom rozvoja priemyslu a stavby železníc sa ťažba uhlia na Slovensku stala dôležitým priemyselným odvetvím. Vydanie Všeobecného banského zákona 1. novembra 1854 posilnilo ťažbu uhoľných ložísk a podporilo rozvoj tohto odvetvia.
Ťažba hnedého uhlia na Slovensku prebiehala v niekoľkých baniach, pričom posledná baňa, baňa Nováky, ukončila ťažbu v decembri 2023. Zostala jediná baňa, kde sa uhlie ešte mohlo ťažiť, ale aj tam sa ťažba definitívne ukončila.
Dôvody ukončenia ťažby uhlia
Ukončenie ťažby uhlia na Slovensku je výsledkom viacerých faktorov, medzi ktoré patria⁚
- Vyčerpanie ložísk⁚ Zásoby hnedého uhlia na Slovensku sa postupne vyčerpávajú. Aj keď zásoby v bani Nováky neboli ani zďaleka vyčerpané, ukončenie finančnej podpory zo strany štátu viedlo k ukončeniu ťažby.
- Environmentálne dôsledky⁚ Ťažba a spaľovanie uhlia majú negatívny vplyv na životné prostredie. Uvoľňovanie skleníkových plynov a znečisťovanie ovzdušia sú vážne problémy, ktoré súvisia s ťažbou a spaľovaním uhlia.
- Prechod na obnoviteľné zdroje energie⁚ Slovensko, rovnako ako mnoho iných krajín, sa snaží znížiť svoju závislosť od fosílnych palív a prejsť na obnoviteľné zdroje energie.
Ťažba čierneho uhlia v Európskej únii
Na rozdiel od Slovenska, ktoré nemá zásoby čierneho uhlia, niektoré krajiny Európskej únii obnovujú ťažbu čierneho uhlia. Dôvodom je komplikovaná situácia s dodávkami plynu a snaha o zabezpečenie energetickej nezávislosti.
Podľa štatistík Eurostatu, Poľsko a Česko sú jedinými dvoma zostávajúcimi producentmi čierneho uhlia v EÚ. Ťažba čierneho uhlia v EÚ však dlhodobo klesá a v roku 2022 dosahovala len 77 % úrovne z roku 1990.
Využitie uhlia
Uhlie sa používa ako palivo v rôznych oblastiach, najmä na výrobu elektriny. Väčšina svetovej výroby elektrickej energie sa uskutočňuje v uhoľných (t. j. tepelných) elektrárňach. Uhlie sa tiež používa na výrobu koksu, ktorý je dôležitou surovinou pre výrobu ocele.
Okrem energetického využitia sa uhlie používa aj v iných odvetviach, ako napríklad na výrobu hnojív, plastov a farieb.
Dopady ťažby a spaľovania uhlia
Ťažba a spaľovanie uhlia majú negatívny vplyv na životné prostredie. Uvoľňovanie skleníkových plynov, znečisťovanie ovzdušia a znečisťovanie vody sú vážne problémy, ktoré súvisia s ťažbou a spaľovaním uhlia.
Ťažba uhlia môže viesť k znečisteniu pôdy a podzemných vôd, zatiaľ čo spaľovanie uhlia môže viesť k vzniku kyslého dažďa a smog. Ťažba uhlia tiež predstavuje bezpečnostné riziká pre baníkov.
Budúcnosť uhlia
Budúcnosť uhlia je neistá. Rastúci tlak na zníženie emisií skleníkových plynov vedie k tomu, že mnohé krajiny sa snažia obmedziť používanie uhlia. Zároveň sa rozvíjajú obnoviteľné zdroje energie, ktoré by mohli nahradiť uhlie ako hlavný zdroj energie.
Je preto pravdepodobné, že ťažba a spaľovanie uhlia budú v budúcnosti klesať. Avšak, uhlie bude pravdepodobne naďalej zohrávať dôležitú úlohu v energetickom mixe niektorých krajín, najmä v krajinách, ktoré majú veľké zásoby uhlia.
Záver
Slovensko je krajina, ktorá sa definitívne rozlúčila s ťažbou uhlia. Ukončenie ťažby uhlia je výsledkom vyčerpania ložísk, environmentálnych dôsledkov a prechodu na obnoviteľné zdroje energie.
Budúcnosť uhlia je neistá, ale je pravdepodobné, že jeho používanie bude v budúcnosti klesať. Obnoviteľné zdroje energie budú zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu v energetickom mixe mnohých krajín.
Odkazy
- Uhlie ― Wikipédia
- Viaceré krajiny obnovujú ťažbu uhlia. Na Slovensku to už nie je možné ‒ Správy RTVS
- Šesť grafov o útlme uhlia v EÚ. Čierne uhlie ťažia už iba Poliaci a Česi ― Energie-portal.sk