Ťažba uhlia na Slovensku: História a súčasnosť
Ťažba uhlia na Slovensku má dlhú a bohatú históriu, ktorá je neodmysliteľne spätá s rozvojom slovenského priemyslu a hospodárstva. Hoci v posledných rokoch prebiehal postupné ukončovanie ťažby a elektráreň Nováky definitívne ukončila výrobu elektriny z hnedého uhlia, história ťažby uhlia na Slovensku je stále relevantná.
História ťažby uhlia na Slovensku
Prvé známe pokusy s dobývaním uhlia na Slovensku siahajú do 18. storočia. V 19. storočí sa ťažba uhlia rozvíjala v súvislosti s rozvojom priemyslu a železničnej dopravy. Významným impulzom bol aj Všeobecný banský zákon z roku 1854. V oblasti Handlovej sa ťažba rozbehla v roku 1909 po vybudovaní železnice medzi Handlovou a Prievidzou. V čase druhej svetovej vojny boli Handlovské uhoľné bane jediným ťažobným závodom na Slovensku, kde možno hovoriť o rozvinutej ťažbe uhlia.
V 20. storočí ťažba uhlia na Slovensku prešla významným rozvojom, pričom sa ťažilo najmä v oblasti Hornej Nitry. V 80. rokoch 20. storočia sa ťažba hnedého uhlia na Slovensku začala znižovať a tento trend pokračoval aj v nasledujúcich rokoch. V roku 2017 bola ukončená ťažba v Bani Cigeľ a v roku 2021 v Bani Handlová. V roku 2023 štát definitívne ukončil podporu ťažby hnedého uhlia a posledná baňa Nováky ukončila svoju činnosť v decembri 2023.
Lokality ťažby uhlia na Slovensku
Ťažba uhlia na Slovensku sa sústredila hlavne na hornonitriansku hnedouhoľnú panvu, ktorá je najbohatšou a najrozsiahlejšou v Slovenskej republike. V tejto oblasti sa ťažilo v lokalitách ako Handlová, Nováky, Cigeľ a Handlová. Okrem Hornej Nitry sa uhlie ťažilo aj v iných lokalitách, ako napríklad v Badíne.
Dopady ťažby uhlia na Slovensko
Ťažba uhlia mala na Slovensko významné dopady, ako ekonomické, sociálne a environmentálne. Ťažba uhlia priniesla zamestnanosť a rozvoj priemyslu v regiónoch, kde sa ťažilo. Na druhej strane však mala aj negatívne dopady na životné prostredie, ako napríklad znečistenie ovzdušia a vody. Ťažba uhlia mala aj vplyv na zdravie baníkov, ktorí boli vystavení zvýšenému riziku vzniku chorôb z povolania.
Ťažba uhlia na Slovensku je už minulosťou. Ukončenie ťažby má významné dosahy na spoločnosti pôsobiace v banskom a energetickom sektore, ale aj na regionálnu a národnú ekonomiku. Pre regióny, ktoré boli závislé od ťažby uhlia, je dôležité nájsť nové zdroje zamestnanosti a rozvoja. Prechod na obnoviteľné zdroje energie je nevyhnutný krok k zníženiu emisií skleníkových plynov a k ochrane životného prostredia.
Budúcnosť ťažby uhlia na Slovensku
Ťažba uhlia na Slovensku je definitívne ukončená. Slovensko sa zameriava na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, ako je solárna a veterná energia. Prechod na obnoviteľné zdroje energie je dôležitý nielen pre ochranu životného prostredia, ale aj pre zabezpečenie energetickej nezávislosti Slovenska.
Zhrnutie
Ťažba uhlia na Slovensku má dlhú a bohatú históriu, ktorá je neodmysliteľne spätá s rozvojom slovenského priemyslu a hospodárstva. Hoci sa ťažba uhlia na Slovensku ukončila, jej dopad na Slovensko je stále viditeľný. Budúcnosť energetiky na Slovensku je spojená s rozvojom obnoviteľných zdrojov energie.
Tagy: #Uhlie