Plynový bojler: Co dělat, když se vám nepodaří zapnout plynový bojler?

Plynové bojlery sú obľúbeným zdrojom teplej vody v domácnostiach. Poskytujú pohodlie a relatívne nízke náklady na prevádzku. Avšak ako každý technický prístroj, aj plynové bojlery môžu zlyhať. Ak sa váš plynový bojler nezapína, môže to byť spôsobené celým radom faktorov. Tento článok poskytuje komplexný prehľad bežných problémov a riešení, ktoré vám pomôžu identifikovať príčinu a opraviť váš plynový bojler.

Príčiny a riešenia bežných problémov s plynovými bojlermi

1. Nedostatok plynu

Najzákladnejším dôvodom, prečo sa váš plynový bojler nezapína, je nedostatok plynu. Skontrolujte, či je plynový ventil otvorený a či je plynová rúra pripojená k bojleru.

Ak je plynová rúra pripojená, skontrolujte, či nie je zablokovaná. Môže sa stať, že sa v potrubí nahromadil prach alebo iné nečistoty, ktoré bránia toku plynu. V takom prípade je potrebná odborná pomoc na vyčistenie plynovej rúry.

Ak je plynová rúra pripojená a vyčistená, skontrolujte, či je plyn v nádrži.

2. Problémy s elektrinou

Plynové bojlery potrebujú elektrinu na to, aby fungovali. Skontrolujte, či je bojler pripojený k elektrickej sieti a či je istič zapnutý. Ak je istič vypnutý, skontrolujte, či je v elektrickom vedení problém.

Ak je bojler pripojený k elektrickej sieti a istič je zapnutý, skontrolujte, či je napájanie bojlera v poriadku. Môže sa stať, že je vadný kábel, zásuvka alebo istič.

Ak je napájanie bojlera v poriadku, skontrolujte, či sú v bojleri funkčné všetky elektrické komponenty, ako napríklad termostat, čerpadlo, ventily a elektronika. Ak niektorý z týchto komponentov je vadný, je potrebné ho vymeniť.

3. Problémy s plynovým ventilom

Plynový ventil riadi prísun plynu do bojlera. Ak je plynový ventil vadný, bojler sa nezapne. Skontrolujte, či je plynový ventil otvorený a či je v poriadku. Ak je ventil zavretý alebo je vadný, je potrebné ho opraviť alebo vymeniť.

Ak je ventil otvorený a v poriadku, skontrolujte, či je plynový ventil správne nastavený. Ak je ventil nastavený na príliš nízky tlak, bojler sa nezapne. V takom prípade je potrebné ventil nastaviť na správny tlak.

4. Problémy s horákom

Horák je zodpovedný za spaľovanie plynu a ohrev vody. Ak je horák vadný, bojler sa nezapne. Skontrolujte, či je horák čistý a či nie je zablokovaný. Ak je horák zablokovaný, je potrebné ho vyčistiť.

Ak je horák čistý a nie je zablokovaný, skontrolujte, či je horák správne nastavený. Ak je horák nastavený na príliš nízky tlak, bojler sa nezapne. V takom prípade je potrebné horák nastaviť na správny tlak.

5. Problémy s bezpečnostným systémom

Plynové bojlery sú vybavené bezpečnostným systémom, ktorý zabraňuje nebezpečným situáciám, ako je únik plynu alebo nadmerný tlak v systéme.

Ak je bezpečnostný systém aktivovaný, bojler sa nezapne. Skontrolujte, či nie je aktivovaný nejaký bezpečnostný systém. Ak je aktivovaný, je potrebné ho deaktivovať. Ak je bezpečnostný systém aktivovaný opakovane, je potrebné ho opraviť.

6. Problémy s termostatom

Termostat riadi teplotu vody v bojleri. Ak je termostat vadný, bojler sa nezapne. Skontrolujte, či je termostat správne nastavený. Ak je termostat nastavený na príliš nízku teplotu, bojler sa nezapne. V takom prípade je potrebné termostat nastaviť na požadovanú teplotu.

Ak je termostat správne nastavený, skontrolujte, či je termostat v poriadku. Ak je termostat vadný, je potrebné ho vymeniť.

7. Problémy s tlakovým spínačom

Tlakový spínač riadi tlak vody v bojleri. Ak je tlakový spínač vadný, bojler sa nezapne. Skontrolujte, či je tlakový spínač v poriadku. Ak je tlakový spínač vadný, je potrebné ho vymeniť.

Záver

Ak sa váš plynový bojler nezapína, existuje mnoho potenciálnych príčin. Vyššie uvedený zoznam poskytuje komplexný prehľad bežných problémov a riešení. Ak ste si istí, že ste skontrolovali všetky tieto problémy, a váš bojler sa stále nezapína, je potrebné zavolať odborníka na plynové zariadenia. Odborník môže identifikovať príčinu problému a vykonať potrebné opravy.

Bezpečnostné pokyny

Pri práci s plynovými bojlermi vždy dodržiavajte bezpečnostné pokyny. Pred akýmkoľvek zásahom do bojlera vypnite prívod plynu a elektriny. Ak si nie ste istí, ako vykonať opravu, zavolajte odborníka na plynové zariadenia.

Tipy na prevenciu problémov s plynovými bojlermi

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu predísť problémom s plynovými bojlermi⁚

  • Pravidelne kontrolujte, či je plynový ventil otvorený a či je plynová rúra pripojená k bojleru.
  • Pravidelne kontrolujte, či je bojler pripojený k elektrickej sieti a či je istič zapnutý.
  • Pravidelne kontrolujte, či je horák čistý a či nie je zablokovaný.
  • Pravidelne kontrolujte, či je termostat správne nastavený.
  • Pravidelne kontrolujte, či je tlakový spínač v poriadku.
  • Zavolajte odborníka na plynové zariadenia na pravidelné údržbárske prehliadky.

Dodržiavaním týchto tipov môžete predĺžiť životnosť svojho plynového bojlera a znížiť riziko vzniku problémov.

Tagy: #Bojler #Plyn

Súvisiace články:

Galéria

Naše poslanie

Spoločnosť Palivá HK sa od svojho založenia sústredí na maximálnu spokojnosťsvojich zákazníkov, a to zabezpečením najkvalitnejšieho paliva za najlepšie ceny v regióne.

  • •Najkvalitnešie palivá
  • •Najlepšie ceny
  • •Expresný rozvoz tovaru k zákazníkom

Kontaktujte nás

Našu prevádzku nájdete:

Adresa: Popradská 23, 064 01 Stará Ľubovňa
Telefón 052/43 235 90
Mobil: +421 905 839 230
E-mail: [email protected]