Kde sa dnes ťaží uhlie na Slovensku? Zistite viac!
Ťažba uhlia na Slovensku má dlhú a bohatú históriu. Hnedé uhlie sa tu ťažilo už od 18. storočia, najmä v oblastiach Handlovej a Novákov. Tieto regióny sa na viac ako storočie stali synonymom pre ťažbu uhlia na Slovensku. Dnes sa však táto kapitola histórie uzatvára. V roku 2023 bola v bani Nováky vyťažená posledná tona hnedého uhlia, čím sa definitívne ukončila priemyselná ťažba uhlia na Slovensku. V tomto článku sa zameriame na kompletný zoznam baní, v ktorých sa uhlie ťažilo na Slovensku.
Bane, ktoré sa v minulosti podieľali na ťažbe uhlia
Baňa Handlová
Baňa Handlová je najstaršou uhoľnou baňou na Slovensku. Ťažba sa tu začala v roku 1909 a trvala až do roku 2021. V bani Handlová sa ťažilo hnedé uhlie, ktoré slúžilo ako palivo pre elektrárne a teplárne. Baňa Handlová bola významným zamestnávateľom v regióne a jej zatvorenie malo značný dopad na miestnu ekonomiku.
Baňa Nováky
Baňa Nováky bola otvorená v roku 1940 a bola súčasťou Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP). V bani sa ťažilo hnedé uhlie, ktoré bolo dodávané do elektrárne Nováky. Ťažba v bani Nováky skončila v roku 2023, čím sa definitívne ukončila priemyselná ťažba uhlia na Slovensku.
Baňa Cígeľ
Baňa Cígeľ bola súčasťou Hornonitrianskych baní Prievidza. Ťažba v bani Cígeľ sa skončila v roku 2001.
Baňa Čáry
Baňa Čáry bola súčasťou Hornonitrianskych baní Prievidza. Ťažba v bani Čáry sa skončila v roku 2021.
Dôvody ukončenia ťažby uhlia
Ťažba uhlia na Slovensku bola ukončená z niekoľkých dôvodov. Hlavným dôvodom je ekologický dopad ťažby a spaľovania uhlia. Uhlie je fosílne palivo, ktoré pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia skleníkové plyny, ktoré prispievajú k zmene klímy. Ďalším dôvodom je ekonomická nerentabilnosť ťažby uhlia. Ťažba uhlia je drahá a nákladná, a to najmä v porovnaní s inými zdrojmi energie, ako sú obnoviteľné zdroje.
Budúcnosť ťažby uhlia
Ťažba uhlia na Slovensku je definitívne ukončená. Budúcnosť energetiky sa bude spoliehať na obnoviteľné zdroje energie, ako sú solárna energia, veterná energia a vodná energia. Tieto zdroje sú ekologické a dostupné, a preto budú v budúcnosti hrať kľúčovú úlohu v energetickom mixe Slovenska.
Dopady na región
Ukončenie ťažby uhlia na Slovensku má značný dopad na regióny, v ktorých sa ťažba uhlia tradične vykonávala. Ľudia, ktorí boli zamestnaní v baniach, sa ocitajú bez práce a regióny, ktoré sa spoliehali na ťažbu uhlia, sa musia vyrovnať s novou situáciou.
Záver
Ťažba uhlia na Slovensku je súčasťou našej histórie. Zohrala významnú úlohu v rozvoji krajiny, ale zároveň prispela k znečisťovaniu životného prostredia. Ukončenie ťažby uhlia je nevyhnutným krokom k udržateľnej budúcnosti. Regióny, ktoré sa spoliehali na ťažbu uhlia, sa teraz musia zamerať na rozvoj nových, ekologických priemyselných odvetví.
Tagy: #UhlieSúvisiace články:
- Ktoré bane na Slovensku ešte ťažia uhlie? Kompletný zoznam
- Kde umiestniť termostat kúrenia: Sprievodca pre optimálne nastavenie
- Kde sa ťaží čierne uhlie na Slovensku?
- Kúrenie pre psov: Ako zabezpečiť teplo a komfort pre vášho štvornohého priateľa?
- Kúrenie drevom alebo briketami: Výhody a nevýhody. Ako sa rozhodnúť?